Ви є тут

Енергетична стратегія розвитку агропромислового комплексу та житлово-комунального господарства


Номер роботи - M 0

М13

Автори: Безбах І.В., Зиков О.В., Ряшко Г.М.

 

Представлена Одеською національною академією харчових технологій.

 

Энергетическая стратегия развития технологий АПК и ЖКГ

Авторы: Безбах И.В., Зыков А.В., Ряшко Г.М.

 

Energy strategy of development of technologies of agrarian and industrial complex and of housing and communal services

Authors: Bezbah I., Zykov A., Ryashko G.

 

Кількість публікацій:82 наукові роботи (монографія, електронний підручник, 80 статей).

 

В роботі  запропоновано  нові технічні рішення для удосконалення енергетичних технологій, широкого використання сучасних засобів для організації процесів теплопередачі, впровадження комбінованих технологій для суттєвої інтенсифікації процесів, створення принципово нового обладнання для харчової і переробної промисловості.

Авторами розроблено методологію та стратегію енергоменеджменту. Виявлено шляхи вирішення практичних проблем енергоефективності і екологічної безпеки в консервній та зернопереробній промисловості при використанні комбінованих процесів макро-, мікропереносу при переробці рослинної сировини.

В результаті досліджень розроблено програми підвищення енергетичної ефективності харчокомбінату, винзаводу, хлібоприймального комбінату та програму "Енергозбереження у ЖКГ". Завдяки запропонованій міській цільовій програмі рівень споживання природного газу у м. Теплодар у 2007-2011 роках зменшиться на 4200 тис м3, що в грошовому еквіваленті складає 2,87 млн. грн.

Запропоновано новий спосіб сушіння зерна, на основі якого розроблено блочну зерносушарку та зерносушарку з рекуперативним підігрівачем, які забезпечують економію палива від 7,5 до 20 %; новий спосіб екстрагування із рослинної сировини та конструкція екстрактора,  Застосування нового типу обладнання – термомеханічних агрегатів в лінії по виробництву яблучного повидла дає можливість скоротити час процесу обробки продукту в 1,4 рази, Окупність таких апаратів передбачається в межах 1-3 років. Економічні розрахунки показують, що прибуток від впровадження такого класу апаратів складе 3300 тис.грн.

Результати роботи впроваджено на ОАО "Одесхарчокомбінат", м. Одеса, ЗАТ "Мурафський консервний завод", м. Мурафа, Вінницької обл., ДП "Гайсинський КХП", м. Гайсин, ЗАТ "Інноваційний фонд", м. Одеса.