Офіційний веб сайт

Підвищення ресурсу гірничо-металургійного устаткування на базі створення та впровадження інноваційних технологій і матеріалів

р32

 

Автори:

Аратський П.Б., Вахрушева В.С., Дідик Р.П., Добрушин Л.Д., Завалій О.Б., Коржик В.М., Лихошва В.П., Ткаченко Е.А., Хоменко Ю.Т.

 

Представлена Державним підприємством "Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю.Осади".

 

 

В роботі вирішено важливу науково-технічну проблему підвищення ресурсуустаткування гірничо-металургійного комплексу завдяки розробці та впровадженню інноваційних технологій і матеріалів, які забезпечать зниження поверхневого руйнування та автокомпенсацію розмірного зносу рухомих спряжень великогабаритних деталей.

Розроблено наукові засади та методологіястворення градієнтних композиційних матеріалів та інноваційних технологічних процесів активуючої дії проміжних модифікуючих середовищ, з використанням геомодифікаторів, механоактивуючих і поверхнево-модифікуючих середовищ, що мають властивості зниження роботи тертя; самоорганізуючої відновної технології зношених поверхонь деталей; утворення аморфно-кристалічних структур з рідинно-металевих емульсій під дією висококонцентрованих джерел енергії; плазмово-дугових технологій нанесення породжуючого шару нанотовщини для формування реноваційних шарів в спряженнях, які нівелюють індиферентність вихідних поверхонь до активуючої дії геомодифікаторів; нових матеріалів з використанням енергії вибуху, технології ударно-хвильового зміцнення підповерхневих об'ємів.

Розроблено і впроваджено: технології модифікування робочих поверхонь вузлів тертя гірничо-металургійного устаткування; освоєно виробництво біметалевих труб, зварених вибухом з тридцяти сполучень металів; технології виробництва композиційних матеріалів із емульсій та суспензій на основі лазерної мікрометалургії; технологію зміцнення з використанням енергії вибуху; нове покоління плазмово-дугового обладнання та організовано його виробництво. Результати досліджень впроваджено на провідних підприємствах гірничо-металургійного комплексу: ПАТ "АкселорМіттал Кривий Ріг", ВАТ "ІНТЕРПАЙП НТЗ" (Нижньодніпровсь­кий трубопрокатний завод), ВАТ "Євраз-ДМЗ ім. Петровського", Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова, ВАТ "Трубосталь" (м. С-Петербург) та інші.

Про світовий рівень свідчатьвідповідність розробок вимогам діючих міждержавних стандартів, реалізації технологій в розвинутих країнах: США, Китаї, Естонії, Росії, а також реалізація Міжнародного проекту спільно з фірмою "Термотьюб" (Франція), пов'язаний з високоенергетичною обробкою матеріалів.

Економічний ефект від впровадженнясклав 54,3 млн. грн. на рік.

Наукові досліджень викладено в 7 монографіях,  170 статтях. Новизну та конкурентоспроможність технічних рішень захищено 37 авторськими свідоцтвами та 70 патентами. За даною тематикою захищено 5 докторських та 12 кандидатських дисертацій.

Громадське обговорення роботи відбулося в Запорізькому національному технічному університеті 29 серпня 2012 року.

Матеріали обговорення знаходяться в Секретаріаті Комітету.