Ви є тут

Створення нових надтвердих керамічних матеріалів на основі карбіду вольфраму, субоксиду бору та боридів молібдену для роботи в екстремальних умовах


Номер роботи - M 68 НАГОРОДЖЕНА

Представлено Національним технічним університетом України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".

Автор: Троснікова І.Ю., к.т.н.,  Солодкий Є.В., к.т.н.

Розроблено фізико-хімічні основи отримання надтвердих керамічних матеріалів, що полягають в керуванні кінетичними параметрами процесу формування мікроструктури та фазового складу під час кристалізації із розплаву та електроіскрового спікання сплавів.

Створено нові об’ємно армовані надтверді композиційні матеріали, які мають в порівнянні з традиційними неармованими вищу в 1,5 рази твердість, в 2 рази - міцність та в 3 рази - зносостійкість.  Розроблено нові надлегкі керамічні матеріали системи В-О-С (В6О, В6О-В4С) з твердістю понад 40 ГПа та тріщиностійкістю близько 5 МПа•м1/2, що вище за світові аналоги на 35% та 25% відповідно.

Шляхом промислових випробувань в ТОВ "Міжгалузевий науково-виробничий центр "Епсілон ЛТД" (м. Івано-Франківськ) доведено технічну і економічну доцільність нанесення зносостійких покриттів із армованого сплаву реліту, легованого молібденом, на робочі поверхні шнеків пресів-екструдерів.

Створені керамічні армовані композити системи Mo-Si-B успішно випробувані на ДП "Конструкторське бюро "Південне" як матеріали для корпуса камери рідинного двигуна РД840, що ефективно працюють в температурному діапазоні 1200-1600°С, підвищуючи робочі температури на 20%, зменшуючи питому вагу конструкцій на 27% та знижуючи негативний вплив на навколишнє середовище.

Сплави системи В-О-С застосовані для підвищення твердості та щільності елементів керамічних пластин бронежилетів 6-го класу захисту, які пройшли успішні випробування на базі ЦНДІ озброєння та військової техніки Збройних Сил України, та успішно випробувані в рамках договору між «КПІ ім. Ігоря Сікорського» та ДП "КБ "Південне".

 

Кількість публікацій: 32, в т.ч. за тематикою роботи 15 статей (8 – у зарубіжних виданнях), 17 тез доповідей. Загальна кількість посилань на публікації авторів складає 24 (згідно з базою даних SCOPUS), h-індекс = 3 та 38 (згідно з базою даних Google Scholar), h-індекс = 4.