Номер роботи - M 32 НАГОРОДЖЕНА
Представлено Інститутом фізіології імені О.О. Богомольця НАН України
Автори:
1. ДРИНЬ Дарія Олегівна - кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАНУ
2. МЕЛЬНИК Марія Ігорівна - кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАНУ
3. ГАЛАЙДИЧ Олег Вікторович - Ph.D., молодший науковий співробітник Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАНУ
Одержані результати розширюють і поглиблюють сучасні уявлення про функціональну експресію, біофізичні властивості та регуляцію ключових TRP-каналів і BKCа-каналів, що широко представлені у гладеньком`язових та інших типах клітин. Це допоможе визначити їх роль у розвитку дисфункцій вісцеральних і судинних гладеньких м’язів, імунної системи, захворювання шкіри, захворюваннях дихальних шляхів, хронічній гіпоксичній легеневій гіпертензії та інших.
Показано регуляційну роль TRPC4-, TRPV4-, TRPV1- та TRPA1- та BKCа-каналів в гладеньких м’язах, що є визначальним фактором таких патологій. При запальних процесах після хіміотерапії кишкові макрофаги, що експресують TRPV4-канали, сприяють гіперактивності кишечнику і можуть бути потенційними мішенями для корекції цієї проблеми. Загальна анестезія значно пригнічує моторику кишечника і виявлено, що до цього залучено інгібування TRPC4-каналів. Показано, що TRPA1 і TRPV1- канали задіяні в механізмі запалення при алергічному контактному дерматиті. За цукрового діабету збільшується активність BKCа-каналів у легеневих артеріях. Досліджено фармакологічні модулятори описаних іонних каналів: нановуглецеві фулерени С60, що селективно пригнічували TRPC4- та BKCа-канали, плазмонні наночастинки золота та інкапсульований у ліпосоми кверцетин.
Диференційовано гладеньком’язові клітини з культури стовбурових клітин, що робить їх перспективною моделю дослідження різних дисфункцій іонних каналів, з можливістю тестування нових фармако-терапевтичних засобів.
Кількість публікацій: 38, 22 статей (17 – у англомовних журналах з імпакт-фактором), 16 тез доповідей. Загальна кількість посилань на публікації авторів/ h-індекс роботи, згідно баз даних складає відповідно: Web of Science – 47/6, Scopus–51/7, Google Shcolar –78/ 9. Отримано 1 патент України на винахід.