ПРЕС–РЕЛІЗ
Державна премія України в галузі науки і техніки - найвища відзнака досягнень вчених і фахівців в незалежній Україні. Понад сорокарічна історія Державної премії стала частиною історії української науки.
Державну премію в галузі науки і техніки засновано в 1969 році і вже понад сорок років Комітет з Державних премій України в галузі науки і техніки на чолі з беззмінним головою – президентом Національної академії наук України академіком Патоном Б.Є. обирає кращі роботи. Спочатку йде попередній розгляд робіт, а потім відібрані роботи беруть участь в конкурсі. І тільки переможцям присуджуються Державні премії України в галузі науки і техніки.
З 1969 року присуджено 736 Державних премій України в галузі науки і техніки, в т.ч. 547 – відкритим роботам, 67 – підручникам і 122 – роботам, що становлять державну таємницю.
Премія має незаперечний авторитет не тільки в Україні, а й у світі. Список лауреатів за всі роки її існування налічує 5655 осіб. Серед них такі всесвітньовідомі вчені нашої держави як математик Митропольський Ю.О., матеріалознавець Францевич І.М., один з основоположників кібернетики Глушков В.М., славетний хірург–кардіолог Амосов М.М., видатний авіаконструктор Антонов О.К., космонавти, виробничники, наукові та практичні здобутки яких заслужено дістали високу оцінку в нашому суспільстві. Імена багатьох з них сьогодні присвоєно провідним науково–дослідним установам, підприємствам та організаціям України.
У 2010 році в списку дев’ятнадцяти відзначених Державною премією робіт представлено широкий спектр визначних досягнень українських вчених і фахівців. Це стало під силу 142 особистостям, серед яких академік Національної академії наук України Шарковський Олександр Миколайович, 5 членів-кореспондентів Національної академії наук України, 65 докторів наук та 35 кандидатів наук. Слід зазначити, що перемога досягнута у великому конкурсі у 2010 році до Комітету було подано 84 роботи, допущено до участі у конкурсі 52 роботи і тільки 19 удостоєно нагороди.
Високо оцінені результати фундаментальної довготривалої роботи провідних астрофізиків з Києва, Харкова та АР Крим, які не тільки створили новий науковий напрямок – дистанційне вивчення об’єктів Сонячної системи фізично обґрунтованими поляриметричними методами, а і зробили Україну загальновизнаним світовим лідером. Про це свідчить унікально високий індекс цитування робіт авторів. Загалом авторам належить близько 70% світової бази даних з цих питань.
Завдяки теоретичним дослідженням та практичним розробкам поляриметрія стала основою дистанційного зондування земної атмосфери і, особливо, її аерозольної компоненти. Ще одним із прикладних результатів запровадження розробленої авторським колективом теорії стали методи оптичної діагностики частинок біологічного та штучного походження у біофізиці і медичній фізиці, нанофізиці та нанотехнології.
Авторські розробкиактивно використовуються в обсерваторіях Німеччини, Італії, Кореї, Японії та багатьох інших країнах.
Значущість роботи, представленої Інститутом електродинаміки НАН України складно переоцінити, оскільки в умовах великого парку фізично і морально застарілого устаткуванняя, що експлуатується на об'єктах об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України, забезпечується діагностування його стану і усувається загроза пошкоджень та розвитку системних аварій, і, як наслідок, підвищується режимна безпека ОЕС України.
Результатом науково-практичних розробок авторів стало створення 14 типів апаратно-програмних комплексіврізного функціонального призначення, а також систем на їх основі, які дуже широко впроваджені в енергетиці. Тільки в Україні їх понад 600. За деякими параметрами комплекси "РЕГІНА" визначають світовий рівень в енергетиці.
Відзначено Державною премією досягнення українських лікарів з Луганська, Донецька, Києва, Харкова, які сказали нове слово в організації надання медичної допомоги постраждалим, особливо внаслідок природних та техногенних катастроф,
За результатами фундаментальних клініко-епідеміологічних досліджень, акумулювавши зусилля лікарів багатьох спеціальностей (ортопедів, хірургів, урологів та мікрохірургів), розроблено комплекс принципово нових методів та технологій діагностики та лікування постраждалих, які за низкою характеристик не мають аналогів у світі. Все це дозволило знизити летальність хворих на 19%, обсяг ускладнень – на 27%, прогнозовану інвалідність – на 38%.
Досягнення авторського колективу широко відомі у світі і неодноразово були застосовані під час надання медичної допомоги постраждалим в наслідок землетрусів у Туреччині, Індії, Ірані, Пакистані та повені у Східній Європі.
Відзначено результат співпраці науковців Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН Українита виробничників НВО "Йодобром". Авторами розроблено новий конкурентноспроможний комплекс виробництв йоду і особливо чистих йод- та бромвмісних продуктів. Налагоджено випуск продукції, яка є конкурентоспроможною на світовому ринку і перевищує за якістю аналогічну продукцію відомих закордонних фірм, для застосування в харчовій промисловості, медицині, виробництві оптичних і сцинтиляційних монокристалів. Вирішено проблему переробки і повернення у виробництво токсичних і екологічно небезпечних техногенних відходів хімічних і фармацевтичних виробництв.
На сьогоднішній день створені потужності забезпечують можливість реалізації особливо чистих солей йоду та брому на вітчизняному і світовому ринку в обсязі понад 4 млн. дол. США на рік.
Результатом плідної співпраці науковців Національної металургійної академії України, Фізико-технологічного інституту металів та сплавів НАН України та виробничників є розроблення і впровадження ресурсозберігаючих технологій одержання конвертерної сталі підвищеної якості із заданими властивостями та екологічно безпечної утилізації відходів металургійних виробництв. Конкурентоспроможні технології рециклінгу та технологія комплексного розкислення та модифікування сталі алюмінієм і кальцієм впроваджені не тільки на провідних металургійних комбінатах України, а і в багатьох країнах світу.
Організовано виробництво більш ніж 700 марок сталі, які відповідають вітчизняним і зарубіжним стандартам, з об'ємом виробництва більш ніж 10 млн. тон на рік. Металопродукція, виготовлена за розробленими технологіями, користується попитом більше ніж в 100 країнах світу. Серед них США, Німеччина, Японія, Франція, Італія, Великобританія, Китай.
Робота колективу науковців з Національного гірничого університету та Українського науково-дослідного, проектно-конструкторського і технологічного інституту рудникового і вибухозахищеного електрообладнання вирізняється багатогранністю технічних рішень, особливо в галузі безпеки.
Основою роботи є відкриті нові явища фізико-хімічних реакцій в рудниковій атмосфері та дослідження електромагнітних процесів для забезпечення показників надійності і рівня безпеки гірничого обладнання при застосуванні підвищеної напруги живлення (до 6000В), які стали базовими у цій галузі і визначили шляхи розвитку цього напрямку в Україні та за кордоном. Вперше досягнуто практично безвідмовну дію апаратів захисту.
Авторами створено наукову базу для вирішення аналогічних проблем у інших галузях господарства, насамперед у металургії, хімічній промисловості, на підприємствах видобутку та транспортування нафти і газу.
Своєрідним сплавом досвіду академічних учених і виробничників стала робота, метою якої є значне розширення обсягів виявлення, видобування і використання шахтного газу метану як високоякісного палива і хімічної сировини при зменшенні викидів газів в довкілля у відповідності до вимог Кіотського протоколу.
Авторами розроблено принципово нову технологію комплексної дегазації вуглепородного масиву – технологію „газового горизонту”, яка вперше в світі розподіляє в часі та підземному просторі процеси видобутку двох енергоносіїв – вугілля і газу. Запропоновані способи і технології дегазації застосовуються з урахуванням природних умов, а процеси вилучення метану як енергоносія забезпечують більш безпечні умови роботи шахти.
Загальний економічний ефект від реалізації проекту в умовах шахти ім. О.Ф.Засядька склав понад 270 млн. грн.
У 2010 році премійовано лише один підручник, який за результатами таємного голосування на пленумі Комітету залишив далеко позаду інших. Це двохтомник "ХІРУРГІЯ" під редакцією талановитого хірурга, педагога професора Березницького Я.С.
Підручник забезпечує засвоєння викладеного в ньому матеріалу в межах обов’язкового обсягу теоретичних знань і практичних навичок, необхідних для студентів на додипломному етапі навчання та етапі первинної післядипломної спеціалізації. За своєю структурою, формою та обсягом викладеного матеріалу, підручник є тим еталоном, який відповідає затвердженим в країні освітнім стандартам і забезпечує самостійну позааудиторну підготовку до практичних та семінарських занять.
Характерною рисою всіх премійованих робіт є все більш міцніючий зв’язок і взаємодія науки, техніки і виробництва.
Наука не просто впливає на розвиток техніки, а випереджає її, стає провідною силою прогресу матеріального виробництва. Якщо колись наука розвивалася як ізольований соціальний інститут, то сьогодні вона пронизує всі сфери громадського життя, тісно взаємодіє з ним. Відзначені Державною премією України роботи є яскравою ілюстрацією цього.