Ви є тут

Нові леговані матеріали оптичного призначення на основі багатокомпонентних халькогенідів


Номер роботи - M 23 НАГОРОДЖЕНА

Представлено Волинським національним університетом імені Лесі Українки.

Автори:
СМІТЮХ Олександр Вікторович – кандидат хімічних наук, старший викладач Волинського національного університету імені Лесі Українки.

Автором синтезовано кристалічні структури різних типів, що дозволяє зробити широко спектральний аналіз структурних елементів і впливу їх на властивості. Досліджено неординарні поведінкові характеристики різних структур в процесі легування рідкісноземельними металами. Найбільш важливим є встановлення взаємозв’язку між другою координаційною сферою та термоелектричними і оптичними властивостями.

Встановлено, що речовини з низько координованими атомами мають низьку теплопровідність, а РЗМ-вмісні значно кращу за рахунок зростання першої координаційної оболонки і з великим дисторційним фактором – другою. Присутність важких металів у пустотах підвищує термоелектричні характеристики, важливе значення має присутність домішок в певному структурному сегменті.

Зачний вплив має заміщення в аніонній підгратці і, як наслідок, підвищення симетрії викликає високу мобільність носіїв заряду та значне покращення термоелектричних параметрів. Додаткова присутність різних катіонів призводить до неоднорідності зв’язку та сильного структурного розладу, що призводить до низької теплопровідності ґратки, це дає можливість для ефективного прогнозування властивостей нових матеріалів.

Дослідження електронної структури матеріалу, синтезованого на основі Cu2HgGeS4 показали, що модифікація HT-Cu2HgGeS4 є прямозонним напівпровідником. Такі напівпровідникові матеріали є актуальними уже 10 років поспіль.

Нелінійно-оптичні матеріали для лазерів нічного бачення – це важлива тема на тлі російської агресії в Україні. Матеріали на снові Ag3As(Sb)S3:РЗМ є важливою складовою таких досліджень. На основі проведеного аналізу кристалічної структури та другого координаційного оточення, було встановлено, що додавання легуючої компоненти РЗМ підвищує поріг руйнування такого матеріалу.

 

Загальна кількість посилань на публікації автора/h-індекс за останні 5 років

СМІТЮХ Олександр: Web of Science 17/3, Scopus – 137/10, Google Scholar – 66/5

Кількість публікацій: 10 статей в журналах, включених до категорії «А», 8 статей у журналах, включених до категорії «Б», 5 тез доповідей. Загальна кількість посилань на публікації авторів/h-індекс за роботою згідно з базами даних складає відповідно: Web of Science 17/3, Scopus 137/10, Google Scholar 66/5.

Коментарі