Ви є тут

Цифрова трансформація електроенергетики України в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення


Номер роботи - P 26 ПОДАНА

Представлено Інститутом електродинаміки Національної академії наук України

Автори:
1. БЛІНОВ Ігор Вікторович – доктор технічних наук, заступник директора ІЕД НАН України;
2. МІРОШНИК Володимир Олександрович – кандидат технічних наук, старший науковий співробітник ІЕД НАН України;
3. СПОДИНСЬКИЙ Олександр Володимирович – провідний інженер ІЕД НАН України;
4. ДЕНИСЮК Сергій Петрович – доктор технічних наук, професор КПІ ім. Ігоря Сікорського;
5. ЛЕЖНЮК Петро Дем’янович – доктор технічних наук, професор Вінницького національного технічного університету;
6. УЩАПОВСЬКИЙ Костянтин Валерійович – доктор економічних наук, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
7. СЛОБОДЯН Руслан Олександрович – доктор філософії, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
8. КОЗАЧУК Олег Іванович – доктор філософії, віце-президент ГС «Асоціація з енергоефективності та енергозбереження».

Автори розробили науково-технічні засади цифрової трансформації електроенергетики України, направлені на формування техніко-економічної платформи побудови української електроенергетики нового покоління. Запропонована платформа враховує впровадження технологій цифровізації, як основи практичної реалізації розробленої Концепції впровадження «розумних мереж», ґрунтуючись на запропонованих методах, моделях та засобах інтелектуального моніторингу, забезпечення взаємодії та оптимізації роботи виробників з відновлюваними джерелами енергії (ВДЕ) та споживачів на ринку електричної енергії, формування сучасного нормативно-правового забезпечення.

Вперше створено науково обґрунтовані архітектури інтегрованих систем багаторівневого моніторингу, методи і засоби керування та балансування режимів електроенергетичних систем з ВДЕ, керування попитом на електроенергію кінцевих споживачів із прогнозуванням погодинного відпуску і споживання електричної енергії на добу наперед, розроблено сучасне нормативно-правове забезпечення.

Здійснено техніко-технологічне обґрунтування та супровід впровадження пілотних проєктів системи глобального моніторингу WAMS, що стало базовою складовою цифровізації електромереж ОЕС України, розвинуто методологію Smart-моніторингу для її практичного використання в  системах передачі та розподілу електроенергії. Розроблено та  реалізовано концепцію побудови автоматизованої системи керування технологічними процесами цифрових підстанцій 750 кВ та підстанцій 110 кВ, створено структури та визначено програмно-апаратну частину таких систем.

Економічний ефект від впровадження отриманих результатів, за рахунок підвищення надійності функціонування електричних мереж передачі та розподілу та стабільності функціонування енергозабезпечення споживачів під час воєнного стану та повоєнного відновлення, складає понад 260 млн. грн., а потенційний економічний ефект за рахунок масштабування – до 3 млрд. грн. на п’ятирічному горизонті.

Загальна кількість посилань на публікації авторів/h-індекс за останні 5 років

1. І.БЛІНОВ: Web of Science – 7/1, Scopus – 450/12, Google Scholar – 1074/18

2. В.МІРОШНИК: Web of Science – 0/0, Scopus – 55/5, Google Scholar – 135/6

3. О.СПОДИНСЬКИЙ: Web of Science – 0/0, Scopus – 0/0, Google Scholar – 8/2

4. С.ДЕНИСЮК: Web of Science – 7/2, Scopus – 127/7, Google Scholar – 1598/20

5. П.ЛЕЖНЮК: Web of Science – 56/5, Scopus – 220/9, Google Scholar – 851/12

6. К.УЩАПОВСЬКИЙ: Web of Science – 0/0, Scopus – 0/0, Google Scholar – 25/3

7. Р.СЛОБОДЯН: Web of Science – 0/0, Scopus – 0/0, Google Scholar – 7/2

8. О.КОЗАЧУК: Web of Science – 0/0, Scopus – 4/1, Google Scholar – 5/2

 

Кількість публікацій: 3 одноосібні монографії, 41 колективна монографія (19 – видані за кордоном), 8 підручників, 107 статей в журналах, включених до категорії «А» (65 – у зарубіжних виданнях), та 152 статті у журналах, включених до категорії «Б». Загальна кількість посилань на публікації авторів/h-індекс за роботою згідно з наукометричними базами даних складає відповідно: Web of Science 68/5, Scopus 799/14, Google Scholar 2228/25. Отримано 6 патентів на корисну модель України, 26 свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір.

Коментарі