Ви є тут

Промисел безхребетних в північно-західній частині Чорного моря: екологічні ризики та шляхи їх мінімізації


Номер роботи - M 20 ПОДАНА

Представлено Державною установою «Інститут морської біології НАН України».

Автори:
ГУЛАК Богдан Сергійович - доктор філософії, науковий співробітник Інституту морської біології НАН України.

Автор провів дослідження динаміки популяційної структури креветки трав’яної (Palaemon adspersus) та рапани (Rapana venosa) в українських водах північно-західної частини Чорного моря в умовах інтенсифікації промислу та дослідження прилову нецільових видів промислу в бімтрали для лову рапани. Проведено комплексний аналіз популяційної структури зазначених видів, оцінено рівень промислової експлуатації за допомогою математичного моделювання та визначено промислові запаси рапани.

За результатами тралових зйомок встановлено, що найбільші промислові запаси рапани зосереджені на глибинах 5–15 м, зокрема в районах гирла Дунаю, Дністровської банки та коси Тендра. Аналіз прилову під час промислу рапани виявив значну кількість небажаних видів, серед яких цінні види камбалових риб, представники Червоної книги України та численні безхребетні.

Виявлені закономірності вікового складу, темпів росту та природної смертності цих видів дозволяють оцінити вплив промислового вилову та природних факторів на їх чисельність. Раціональне використання цих біоресурсів сприятиме стабільності рибної промисловості, забезпеченню продовольчої безпеки та зменшенню імпортної залежності.

Науково обґрунтоване регулювання рибальства допоможе зберегти біорізноманіття Чорного моря та підтримати сталий розвиток рибного господарства. Це також матиме позитивний економічний ефект, сприяючи підвищенню доходів риболовецького сектору та державного бюджету.

Загальна кількість посилань на публікації автора/h-індекс за останні 5 років

Б.ГУЛАК: Web of Science – 0/0, Scopus – 2/1, Google Scholar – 4/1.

Кількість публікацій: 3 статті в журналах, включених до категорії «А» (у т.ч. 3 – у зарубіжних виданнях) та 1 стаття у журналах, включених до категорії «Б», 3 тези доповідей. Загальна кількість посилань на публікації автора/h-індекс за роботою, згідно з базами даних складає відповідно: Web of Science 0/0, Scopus 2/1, Google Scholar 3/1.

Коментарі