Ви є тут

Створення високотехнологічних автономних турбодетандерних електричних станцій задля енергобезпеки та енергонезалежності України


Номер роботи - P 26 ПОДАНА

Представлено Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут».

Автори:
1. ТКАЧУК Микола Анатолійович – доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри НТУ «ХПІ»;
2. КРАВЧЕНКО Сергій Олександрович – доктор технічних наук, с.н.с., провідний науковий співробітник кафедри «Двигуни та гібридні енергетичні установки» НТУ «ХПІ»;
3. ЛЬВОВ Геннадій Іванович – доктор технічних наук, проф., професор кафедри «Математичне моделювання та інтелектуальні обчислення в інженерії» НТУ «ХПІ»;
4. МОІСЕЄВ Сергій Вікторович – заступник голови наглядової ради ПрАТ «ТУРБОГАЗ»;
5. НОВІКОВ Максим Костянтинович – заступник голови правління, головний інженер ПрАТ «ТУРБОГАЗ»;
6. БУРНЯШЕВ Аркадій Васильович – заступник головного інженера з концептуальних рішень та перспективних розробок ПрАТ «ТУРБОГАЗ»;
7. ПАККІ Гліб Вікторович – начальник розрахунково-конструкторського відділу ПрАТ «ТУРБОГАЗ»;
8. ПОДРЄЗА Сергій Михайлович – доктор економічних наук, професор, голова ради директорів корпорації «Український центр експертизи та сертифікації авіаційної техніки».

Робота спрямована на вирішення проблеми забезпечення енергетичної  ефективності та безпеки країни.

Авторами представлено  результати зі створення та впровадження у практику високотехнологічних автономних турбодетандерних електричних станцій (ТдЕС) у газотранспортній системі України із технічними характеристиками, що визначають світовий рівень, задля забезпечення енергоефективності, ресурсу та енергонезалежності країни.

Авторами розроблені нові засоби генерування електроенергії у вигляді автономних ТдЕС із технічними характеристиками, які визначають світовий рівень такого типу обладнання, а також концепція, методи та засоби обґрунтування їх прогресивних проєктно-технологічних рішень. Встановлено закономірності впливу мікроструктури  макроелементів ТдЕС на нові фізичні наноефекти при дискретному й континуальному їх зміцненні.

Турбодетандерні  установки розроблені, досліджені, виготовлені та  упроваджені силами ПрАТ  "ТУРБОГАЗ" при науковому супроводі  НТУ "ХПІ" на 22-х об’єктах в Україні та за кордоном. Розроблені унікальні ефективні робочі профілі, конструкції та технології виготовлення закритих робочих коліс турбодетандера із титанового сплаву,  а також відкритого типу - з алюмінієвого сплаву, методи дискретного та континуального зміцнення елементів конструкцій, досягається підвищений на 25% ресурс та ККД на рівні 86% за детандером.

Робочі процеси у створених ТдЕС дають можливість генерування потужності шляхом утилізації енергії стисненого газу, яка не використовується під час редукування на побутових газорозподільних пунктах (ГРП) і промислових газорозподільних станціях (ГРС). Це забезпечує можливість отримати в Україні значну кількість електричної енергії, підвищити у 1,5 рази ресурс і надійність та  забезпечити енергобезпеку та енергонезалежність країни.

За принципом функціонування ТдЕС диверсифікують джерела енергопостачання та видачі енергії автономному споживачу або в загальну електромережу. Техніко-економічний ефект від упровадження автономних ТдЕС у газотранспортній системі України підтверждено досягненням рівня 160 МВт генерованих потужностей із щорічним виробництвом понад 1,4 млрд. кВт·год електроенергії та складає 1,5 млрд. грн. на рік.

 

Кількість публікацій: 11 колективних монографій (6 – видані за кордоном), 25 статей в журналах, включених до категорії "А" та 71 стаття у журналах, включених до категорії "Б". Загальна кількість посилань на публікації авторів/h-індекс за роботою згідно з базами даних складає відповідно: Web of Science 150/3, Scopus 299/19, Google Scholar 864/20. Отримано 23 патентів на винахід України.

Коментарі